Krajská zdravotní má na ústecké onkologii nový rodinný pokoj paliativní péče
28. 7. 2020
Centrum vysoce specializované onkologické péče pro dospělé Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., má nový rodinný pokoj paliativní péče pro hospitalizovaného pacienta a jeho blízké. Přestavěním prostor vznikla nadstandardně vybavená stanice paliativní péče odpovídající potřebám medicíny 21. století.
Na stavebních úpravách se finančně podílela prostřednictvím Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM) společnost CS-Beton částkou 300 tisíc Kč. Vybavení rodinného pokoje a dalších několika standardních pokojů bylo pořízeno z daru ve výši 8000 EUR společnosti Henkel ČR. "Podpora Nadačního fondu Evy Matějkové má ve společnosti Krajská zdravotní nebývalý finanční rozsah. Vybavení nebo finance, které již prostřednictvím fondu, zejména na ústeckou onkologii, doputovaly, nemají za existenci naší společnosti obdoby," poděkoval generální ředitel Krajské zdravotní, a. s., Ing. Petr Fiala, který se zúčastnil slavnostního představení rodinného pokoje paliativní péče.
"Rodinný pokoj paliativní péče je určen blízkým nemocného, kteří s ním chtějí trávit společné poslední chvíle jeho života. Je využíván nejčastěji pro mladé pacienty, se kterými v nemocnici zůstávají rodiče. Pokoj vznikl spojením dvou jednolůžkových pokojů s propojením na vlastní sociální zařízení. Pokud není aktuálně takto využíván, dá se opět upravit na dva samostatné jednolůžkové pokoje. Na stanici je celkem šest paliativních lůžek se snahou o zachování jednolůžkového uspořádání tak, aby bylo dosaženo maximálního komfortu pro pacienta a jeho blízké," uvedla MUDr. Martina Chodacká, primářka ústeckého onkologického oddělení.
"Podpora přišla v čase, kdy se v ústecké Masarykově nemocnici vytváří další forma paliativní péče s nemocničním konziliárním týmem. Na našem zdravotnickém pracovišti vzniklo zároveň komplexní zázemí pro tento tým. Mobilní hospic ústecké Masarykovy nemocnice, jako další forma paliativní péče, působí v budově onkologického oddělení V Podhájí od roku 2014," doplnila lékařka ústeckého onkologického ddělení a vedoucí lékařka ústeckého mobilního hospice MUDr. Jana Dušánková.
"Nadační fond Evy Matějkově byl primárně založen na podporu zdravotnictví. Co člověk může potřebovat více, když má zdravotní problémy, než kvalitní nemocnici s příjemným a vzdělaným personálem. Já navíc razím heslo, že každý člověk si má v životě na sebe umět vydělat. U nemocného je to většinou o tom, že mu osud nedal tuto možnost, tak mu pomozme," řekl závěrem Ing. Josef Matějka, jednatel společnosti CS Beton, s. r. o., a správní rady NFEM.
Již od vzniku Mobilního hospice v ústecké Masarykově nemocnici trvá úzká spolupráce a podpora ze strany firmy CS-Beton, s. r. o., cestou NFEM. Díky fondu získalo ústecké onkologické oddělení koupací lůžko, oxygenátor, přenosný infuzní dávkovač, příspěvek na pořízení nového vozidla a darem i služební auto Hyundai Santa Fe.
NFEM je štědrý už čtyři roky
4.12.2018
Mezi převážně zdravotnické organizace a handicapované jednotlivce rozdělil Nadační fond Evy Matějkové od svého vzniku celkově 696 511 korun.
A pracovníci ústeckého mobilního hospice využívají Hyundai Santa Fe 2,2 CRDi 4x4 automat v hodnotě 190 tisíc korun bez DPH.
Výběrová komise posuzuje žádosti vždy dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Příště se sejde v dubnu 2019.
NFEM pomáhá finančními i hmotnými dary
4.12.2018
Celkově 138 tisíc
rozdělila v letošním roce výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové
(NFEM) mezi pět žadatelů a darovala služební auto Mobilnímu hospici při ústecké
Masarykově nemocnici.
Právě ústecký mobilní
hospic a Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích patří mezi opakované žadatele o
finanční pomoc a NFEM žádostem opakovaně vyhovuje. "To je to, proč jsme Nadační
fond založili, o podpoře kvalitní hospicové péče není třeba dlouze diskutovat,"
konstatuje Josef Matějka, předseda správní rady a zakladatel NFEM, který
vykazuje v prosinci čtyři roky práce.
Výběrová komise se
letos sešla dvakrát. Po 30 tisících korunách věnovala litoměřickému hospici,
ústecké organizaci Svazu tělesně postižených a Dobrovolnickém centru
v Ústí nad Labem. Na terapeutické pobyty mohli vyjet dva handicapovaní
chlapci z Ústí nad Labem, a to za 28 tisíc a 20 tisíc korun. A zmíněný
služební vůz Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi
4x4 automat pro mobilní hospic stál 190 tisíc korun bez DPH.
Příspěvky v celkové výši 58 tisíc a
automobil
Finanční dar v celkové výši 58 tisíc a auto mobilnímu hospici daroval v říjnu NFEM
Výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM) v říjnu rozdělila finanční příspěvek v celkové výši 58 tisíc korun mezi dva žadatele a věnovala služební auto Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi 4x4 automat za 190 tisíc korun bez DPH Mobilnímu hospici při ústecké Masarykově nemocnici.
Podle předsedy správní rady Josefa Matějky čtyřkolka umožní pracovníkům mobilního hospice dostat se v zimě i do těžko dostupných míst. Už loni Nadační fond přispěl mobilnímu hospici padesáti tisíci na nákup služebního auta. Škodu Fabia s doplňky za pořizovací cenu přesahující 272 tisíc korun mobilní hospic pořídil i díky dalším sponzorským darům, jak řekla vedoucí lékařka mobilního hospice Jana Dušánková.
Výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové v tomto měsíci přispěla na neurorehabilitační pobyt handicapovanému chlapci z Ústí nad Labem. Přišel na svět s vrozeným hydrocefalem - vodnatelností mozku. Pobyt stojí 28 tisíc a díky NFEM jej chlapec může absolvovat.
Více dětí se zase bude moci doučovat díky třicetitisícovému přispění na vytvoření tak zvané doučovatelny Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem. Podle jeho předsedkyně Lenky Černé se dobrovolníci budou věnovat ročně minimálně třiceti dětem. "O doučování je stále větší zájem i ochota dobrovolníků," řekla Lenka Černá.
Od prosince 2014, kdy Nadační fond Evy Matějkové vzniknul, věnoval potřebným zejména z oblasti zdravotnictví celkem 696 511 korun a služební auto za 190 tisíc korun bez DPH.
Na hospicovou péči, seniorům a handicapovanému chlapci 80 tisíc korun
Osmdesát tisíc korun mezi tři žadatele rozdělila na svém dubnovém zasedání výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové (NFEM).
Po 30 tisících dostaly Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích na pokračování kvalitní hospicové péče o nevyléčitelně nemocné pacienty a ústecká organizace Svazu tělesně postižených na nákup kompenzačních pomůcek. Dvacet tisíc korun pokryje týdenní diagnosticko-terapeutický pobyt handicapovanému chlapci z Ústí nad Labem.
"Podporu pro vás zopakujeme," řekl při výběrové komisi její předseda Josef Matějka v případě litoměřického Hospice sv. Štěpána, na jehož zkvalitnění činnosti už v minulých letech přispěl celkovou částkou 80 tisíc korun.
Také ústecká organizace Svazu tělesně postižených se na NFEM obrátila po třetí. Díky darovaným 60 tisícům korunám v předchozích letech se členové Svazu svezli na poznávací zájezd a mohli využít kompenzační pomůcky při sportovních aktivitách a rehabilitační pomůcku - magnetický přístroj. "Vaší žádosti opět vyhovíme a požadovanou částku navýšíme o 10 tisíc," řekl Josef Matějka předsedkyni okresní organizace Svazu tělesně postižených Mileně Černé. Ta navýšení s radostí uvítala, protože hrozilo uzavření půjčovny pomůcek pro seniory.
Šestiletý Tobias je mimo jiné postižený hypotonickým syndromem centrálního typu, tedy ochabnutím svalstva. "Synovi loni pomohl týdenní diagnosticko-terapeutický pobyt v Brně, rádi bychom tam s ním jezdili pravidelně minimálně jednou ročně," zdůvodnili žádost Alena a Petr Böhmovi. NFEM vyhověl a požadovaných 10 020 korun navýšil na 20 tisíc.
Od začátku své činnosti v prosinci 2014 do loňského prosince NFEM pomohl dvaceti žadatelům částkou 558 511 korun. Cílem NFEM je podporovat aktivity zdravotně sociálního charakteru. Žádosti jsou k dispozici na webových stránkách www.nfem.cz. Další žádosti bude výběrová komise projednávat na podzim.
Matějkovi už letos darovali 120 tisíc korun
Dalšími 120 tisíci korunami pomohl letos Nadační fond Evy Matějkové (NFEM). Rodiče neslyšícího chlapce dostali 40 tisíc na řečový procesor, nepohyblivý mladík 30 tisíc na nákup polohovací židle, stejnou částku využije litoměřický Hospic sv. Štěpána na provoz. A za poskytnutých 20 tisíc korun nakoupí rehabilitační pomůcky rodiče chlapce, který trpí kombinovaným postižením.
NFEM od svého založení před dvěma lety celkově daroval už 328 511 korun dětem a lidem s handicapem i zdravotnickým zařízením. Fond založil jednatel společnosti CS Beton Josef Matějka jako poctu své zesnulé ženě Evě. Ta podlehla před deseti lety zákeřné chorobě.
Nové kompenzační pomůcky právě dorazily na adresu ústecké okresní organizace Svazu tělesně postižených.
Ústečtí senioři mají nové pomůcky pro rehabilitaci
Nové kompenzační pomůcky převzali v pondělí 14. května členové ústecké okresní organizace Svazu tělesně postižených. Nadační fond Evy Matějkové na ně věnoval 30 tisíc korun.
"Zakoupili jsme několik druhů chodítek - čtyřbodová pevná, skládací, kolečková i se sedátkem a košíkem na nákup, dále pojízdné toaletní křeslo, sedačky do vany, stoličku k vaně pro překonání výškového rozdílu, nástavec a madla na toaletu, ohřívací a chladící gelové polštáře větších rozměrů, antidekubitní podložku do vozíku a elektrické polštářky, které se používají před masáží," vyjmenovala předsedkyně ústecké organizace Svazu tělesně postižených Milena Černá pomůcky, které mohla pro klienty pořídit díky přispění Nadačního fondu Evy Matějkové.
Ten už Svazu v minulých letech věnoval celkovou částku 60 tisíc korun na nákup kompenzačních pomůcek, například na magnetický přístroj, a na rekondiční pobyty členů Svazu. Nadační fond Evy Matějkové působí od prosince 2014 a založil ho jednatel společnosti CS Beton Josef Matějka na památku manželky Evy, která podlehla zákeřné nemoci.
Ústecká organizace Svazu tělesně postižených měla ke konci loňského roku 600 členů. Ti se zapojují do aktivit, které pro ně Svaz připravuje. Například v květnu to bude druhý bowlingový turnaj pro čtyřicet osob a v červnu Sportovní olympiáda v netradičních disciplínách v Dubicích pro 110 účastníků.
"Nejbližší rekondiční akcí je sedmidenní pobyt v Roztokách u Křivoklátu. Pak je před námi rekreační pobyt v termálních lázních ve Velkém Mederu na Slovensku. Do Františkových Lázní, které pomáhají na ztuhlost svalů a kloubů, pojedeme už po deváté a pořád jsou žádané," řekla předsedkyně ústecké organizace Svazu tělesně postižených a organizátorka akcí a pobytů Milena Černá.
Oblíbené u seniorů jsou podle ní pobyty ve Františkových Lázních. "Pro velký zájem tam naši členové jezdí dvakrát v létě na týden a jednou na podzim na čtrnáct dní, aby se prostřídali. Za týden absolvují osmnáct procedur řízených lékařem," dodala Milena Černá.
Krajská zdravotní představila v teplické nemocnici nový pokoj paliativní péče
Komfortnější pokoj pacientům v terminálním stádiu onkologického onemocnění nově nabídne II. Interní oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Teplice, o. z. Na lůžkové stanici za podpory sponzorů byl vybudován pokoj paliativní péče, který nabídne nemocným hlavně soukromí, možnost celodenního pobytu rodinného příslušníka, a to i s možností přespání.
MUDr. Ladislav Hadraba, primář II. Interního oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Nemocnice Teplice, o. z., uvedl, že jeho oddělení se specializuje na problematiku onemocnění zažívacího traktu. "Do toho spadají i onkologická onemocnění a bohužel pacientů takto nemocných a v poslední etapě života, kteří vyžadují paliativní péči, je spousta. Jsme rádi za pokoj, který zlepší komfort a kvalitu péče o tyto nemocné," dodal MUDr. Ladislav Hadraba.
Hlavní sestra Nemocnice Teplice, o. z., Mgr. Kateřina Vágnerová doplnila, že na pokoji bude pacientovi poskytována hlavně komplexní, aktivní lékařská a ošetřovatelská péče. "Bonusem pro pacienta je hlavně soukromí, příjemné prostředí a možnost využití dobrovolnické i kaplanské služby. Pobyt na pokoji paliativní péče je pro pacienta zcela bezplatný," řekla Mgr. Kateřina Vágnerová.
Na vybudování pokoje paliativní péče se finančně podíleli dva hlavní sponzoři, kterými jsou Nadace Evy Matějkové, jež na provoz tohoto pokoje věnovala finanční částku ve výši 30 tisíc Kč a firma Globe Medical, s. r. o., která věnovala polohovací pomůcky. Nemalou částku 15 tisíc Kč se podařilo vybrat na jarním charitativním koncertu, jehož výtěžek byl určen právě pro vybudování tohoto pokoje, a díky drobným dárcům.
Dvanáctiletý Vojta pojede do školy na novém vozíku
Vojtěch Bartel sfoukl včera na narozeninovém dortu dvanáct svíček. Po prázdninách půjde do šesté třídy. Nebude ale sedět v lavici, nýbrž v invalidním vozíku. "Jednou po návratu z práce na mě přišly kontrakce a porodila jsem synka o dva a půl měsíce předčasně, ve třicátém týdnu těhotenství. Z litoměřické nemocnice Vojtíška okamžitě převezli do inkubátoru na novorozenecké oddělení ústecké nemocnice," popisuje události Vojtíškova matka Dušana Bláhová. S přítelem Davidem Bartelem se radovala z prvorozeného syna. Během jeho prvního roku života rodiče ani lékaři na vývoji chlapce nepozorovali, že by bylo něco v nepořádku. "Když se po roce nepohyboval, jak měl, začali jsme usuzovat, že je něco špatně. Pátrali jsme po internetu a pojali podezření, že prodělal dětskou mozkovou obrnu," líčí David Bartel.
Rodiče Vojty se spojili s přednostou Fakultní nemocnice v Motole Pavlem Kolářem. Chlapec začal cvičit podle Vojtovy metody, ale po čtyřech letech musel kvůli psychickým blokům s cvičením skončit. "Začal se bát lidí, bál se i dědy, plakal, dali jsme si asi dva měsíce pauzu, a synův stav se začal lepšit, takže jsme Vojtovu metodu odstřihli a vyhledali doktora Borise Živného z pražského NeuroCetra, který prováděl elektivní dorzální rizotomii. Po operaci v Nymburku, kdy došlo k zásahu do páteře, se Vojtovi uvolnily ruce, začal více komunikovat a lépe dýchat, protože se mu lépe prokrvoval mozek," popisuje pozitivní pooperační výsledky David Bartel. Pokrok byl vidět i po pobytech v lázních. Naopak se míjela účinkem hipoterapie.
Do Vojtových sedmi let nikdo nevěděl, proč je postižený. Až při druhém těhotenství zjistila Dušana Bláhová, že má poruchu srážlivosti krve. "Vojta se tedy narodil předčasně, protože se mi srazila placenta, vyvolal se předčasný porod a synek se přidusil," popisuje Dušana Bláhová. V deseti letech se u Vojty navíc objevila epilepsie. Přesto je chlapec komunikativní, dobře rozumí a reaguje. Rád pozoruje svého otce při práci. "Vydrží mě pozorovat dlouhé hodiny při malování nebo sekání trávy a těší se z toho, že pomáhá," usmívá se David Bartel.
Se synem jezdí na výlety, které má rád. Vojtěch na vozíčku absolvoval procházku po Farmaparku, prohlídku Křivoklátu, výjezd na Tři kříže nebo Festival jídla v Praze. S novým odlehčeným, variabilním a skládacím vozíkem je cestování za výlety i za běžnými činnostmi jednodušší. Je jeho druhým vozíkem v životě. První užíval pět a půl roku, pak už mu byl těsný.
Z nového vozíku se raduje jen krátce, a to i díky tomu, že měl na nákup přispěvatele, Nadační fond Evy Matějkové. Ten vznikl v prosinci 2014 jako pocta zesnulé manželce Josefa Matějky. Smyslem Fondu je pomáhat těm, kteří pomoc potřebují, zejména proto, že mají zdravotní potíže. U žádosti o příspěvek na
zbývající částku 23 493 koruny na obstarání invalidního vozíku se Matějkovi ani nepozastavili a vyhověli. "Děkoval jsem osobně Markovi Matějkovi a Petře Čopové. Přesto bych chtěl ještě jednou poděkovat, že i v dnešní době se najdou lidé, kteří darují jiným, co nemůžou mít, nebo je to pro ně těžce dostupné. Nepatříme ale mezi ty, kteří by se toho snažili zneužívat," říká David Bartel.
Vojtovi i jeho rodičům, zejména matce by momentálně usnadnila život rampa do auta na nakládku invalidního vozíku včetně převážené osoby. Vozík váží asi 14 kilogramů a Vojta 45 kilogramů. Dušana Bláhová přitom zvedne Vojtu za den až šestnáctkrát. Znatelnou pomocí by byla i židlička na převoz z jednoho pokoje do druhého, ve které by mohl Vojta sedět v zafixované poloze, aby netrpělo tělo, a mohl si v ní i hrát. Židlička stojí 60 tisíc, doplatek činí 14 tisíc korun.
Nadační fond Evy Matějkové má dva roky
22. 12. 2016
Celkově 328 511 korun rozdělil za dva roky svého působení Nadační fond Evy Matějkové. V nadačním rejstříku je zapsaný od 22. prosince 2014. Úplně prvním darem bylo ještě před oficiálním založením elektrické koupací lůžko onkologickému oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Onkologickou pacientkou byla i paní Eva, manželka zakladatele Nadačního fondu Josefa Matějky a matka členů správní rady Petry Čopové a Marka Matějky. Paní Eva podlehla zákeřné chorobě v roce 2007. Protože už jako zakladatelka firmy CS-BETON s.r.o. Velké Žernoseky pomáhala například obyvatelům dětských domovů, její manžel a jednatel betonářské firmy se rozhodl v její činnosti pokračovat. A chtěl vzdát poctu zesnulé ženě. Často zdůrazňuje, že nechce okázale rozdávat peníze. Důkazem je pečlivé posuzování každé doručené žádosti. "Zdraví je vrtkavé a síla peněz malá," komentoval před časem Josef Matějka, zakladatel Nadačního fondu, jeho smysl. Pomoci se můžou dočkat žadatelé z okruhů zdravotnictví a školství.
Matějkovi pomohli 173 511 korunami
22. 12. 2016
Dvakrát se letos sešla výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové, v dubnu a v září, a rozdělila celkově 173 511 korun. Především mezi žadatele z oblastí zdravotnictví a školství. Cílem Nadačního fondu je pomáhat těm, co pomoc potřebují, i těm, kteří ji poskytují. Tak například na jaře komise složená z předsedy správní rady Josefa Matějky a členů rady Petry Čopové a Marka Matějky, uvolnila peníze na nákup rehabilitační pomůcky organizace Svazu tělesně postižených, na doplatek invalidního vozíku pro chlapce z Litoměřicka, na nákup tabletu pro postiženou dívku z Ústí nad Labem a akce pro neslyšící z Mostu. O příspěvek lze žádat prostřednictvím webových stránek www.nfem.cz Žádosti členové správní rady zhodnotí a vybrané si nechají osobně prezentovat. Přímý kontakt při zasedání výběrové komise vítají samotní žadatelé.
Svaz postižených má nový magnetický přístroj
22. 12. 2016
Nový magnetický přístroj přibalili členové okresní organizace Svazu tělesně postižených na rekondiční pobyt v Roztokách u Křivoklátu. Třicet tisíc korun na zakoupení rehabilitační pomůcky poskytl Nadační fond Evy Matějkové. "Přístroj, který jsme měli, po osmnácti letech dosloužil a oprava nebyla možná. Poptávala jsem se proto na trhu a ten, jehož funkce nejvíce vyhovovaly našim požadavkům, byl za vysokou cenu," říká předsedkyně okresní organizace Svazu tělesně postižených Milena Černá. Požádala proto Nadační fond Evy Matějkové o příspěvek a výběrová komise jej schválila.
Magnetický přístroj se skládá z podložky pod záda od ramen po kyčle a kruhu o průměru 26 centimetrů na kolena a kotníky. V průběhu rehabilitačního dopoledne se na něm prostřídají všichni. "Ze své zkušenosti z lázní vím, že aplikace magnetu pomáhá, bolesti až na půl roku ustoupí, a to jsem po dvou operacích páteře. Jsem ráda, že jsem od pana Matějky peníze získala, ráda těm lidem pomohu," vyjádřila dík Černá. Výběrová komise vyhověla žádosti okresní organizace Svazu tělesně postižených podruhé.
Loni uvolnila třicetitisícový příspěvek, který organizace využila na nákup kompenzačních pomůcek, částečně na dopravu na lázeňský pobyt do Františkových Lázní a hracích prvků používaných při sportovních olympiádách v netradičních disciplínách. Ty se konají každoročně v Dubicích a účastní se jich na 120 z 615 zapsaných členů. Při netradičních sportech si protáhnou tělo a zasmějí se. Cvičit musí povinně při ranních rozcvičkách na rekondičním pobytu.
Na přelomu srpna a září se chystají na deset dní do Chorvatska a v říjnu na lázeňský pobyt do Františkových Lázní. "Je tradiční, stejně jako například pobyt ve Velkém Mederu na Slovensku. V termálních lázních se jim rozhýbají zatuhlé klouby a zvětší rozsah pohybu," vyzdvihla pozitiva Milena Černá. Pobyt byl letos již v pořadí sedmý, "Nadační fond Evy Matějkové půl druhého roku pomáhá těm, kteří pomoc potřebují, nebo těm, kteří ji nezištně poskytují," konstatoval předseda fondu Josef Matějka.
Žádosti se mohou podávat na webových stránkách fondu, výběrová komise se sejde opět v září. Letos už rozdělila 88 493 korun.
Nadační fond věnoval dalších 85tisíc korun
22. 12. 2016
Po třiceti tisících půjde na vybudování a provozování pokoje paliativní lékařské a ošetřovatelské péče na Gastroenterologii teplické nemocnice Krajské zdravotní a na nákup přenosného stříkačkového infuzního dávkovače, který využijí pacienti Mobilního hospice při ústecké Masarykově nemocnici.
"Dovedeme si představit situaci, do které se dostávají příbuzní vážně nemocného pacienta. Zdravotnictví neumí reagovat a stát vybavuje ty, kteří nechodí do práce. Máme obrovskou snahu vám pomoci, abyste se ve své snaze posunuli o kousek dál. O pomoc můžete žádat opakovaně," řekl zástupcům teplické nemocnice Josef Matějka, zakladatel a předseda správní rady NFEM a jednatel společnosti CS-BETON. Fond založil v prosinci 2014 jako poctu své zesnulé manželce Evě společně se svými dětmi, dcerou Petrou Čopovou a synem Markem. Žadatelům zejména z oblastí zdravotnictví a školství pomohl loni částkou 155 tisíc korun a letos celkově 173 511 korunami.
Mobilní hospic při ústecké Masarykově nemocnici dostal na své konto od NFEM už podruhé 30 000 korun. Poprvé na nákup koncentrátoru kyslíku a tentokrát na přenosný infuzní dávkovač. "Ten, který máme, nelze použít u mobilních pacientů. Rádi bychom pořídili přenosný dávkovač a nemocným tak zajistili komfort," zdůvodnila žádost Jana Dušánková, vedoucí lékařka s atestací v oboru paliativní medicína a duchovní matka Mobilního hospice.
Novou přenosnou odsávačku pro pacienty v hospicové péči za požadovaný příspěvek 14 018 korun zakoupí Farní charita Litoměřice. Vedle zdravotních a sociálních služeb poskytuje domácí hospicovou péči čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu.
Na roční technické zajištění projektu pro podporu dětí s poruchou autistického spektra využije darovanou částku 11 000 korun Speciální pedagogické centrum při ZŠ Pod Parkem v Ústí nad Labem. Jak řekl výběrové komisi při prezentaci terapeut Lukáš Prostřední, projekt reaguje na nedostatek kvalitních programů, které umožní nemocným dětem lépe zvládat životní situace. Centrum je jediné v Ústeckém kraji a věnuje se dětem mladšího školního věku.
Čtyřem žadatelům přes 88tisíc korun
25. 4. 2016
Neslyšícím v Mostě vyhověla výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové a poskytla jim 20 tisíc korun na pořádání akcí. Základní organizace neslyšících v Mostě byla jedním z žadatelů o finanční příspěvek.
Rehabilitační pomůcku - magnetický přístroj - využijí členové ústecké okresní organizace Svazu tělesně postižených na pobyt ve Františkových Lázních už v květnu. Potřebných 30 tisíc korun na nákup magnetického přístroje věnoval Nadační fond. A také 23 493 korun na doplatek invalidního vozíku pro jedenáctiletého chlapce s dětskou obrnou a spasticitou všech končetin. Žákyně sedmé třídy postižená krátkozrakostí, atypickým autismem a metabolickou poruchou si může vybrat tablet v hodnotě do 15 tisíc korun. Tablet jí ulehčí při výuce.
Darovaná částka od Matějkových činí celkově 88 493 korun. Žadatelé si cení přístupu členů komise, kteří se s nimi osobně setkávají.
Pomoc v roce 2015
18. 12. 2015
50 000 korun Hospici sv. Štěpána v Litoměřicích, konkrétně na domácí hospicovou péči. "Loni jsme se v domácím prostředí postarali o 31 lidí, kteří až na jednu výjimku odešli ve svém domově, jak si přáli a představovali. Je vidět, že je taková péče potřebná. Rodiny jsou vděčné, že takto poskytujeme lidem v závěru jejich života komplexní péči," říká ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková. Za dobu činnosti od roku 2001 se stalo po druhé, kdy Hospic sv. Štěpána obdržel o 20 000 vyšší částku, než o kterou žádal. Výběrová komise se shodla, že to je přesně činnost, kvůli které Nadační fond vznikl. Pomoci lidem nemocným i těm, kteří se o nemocné starají.35 000 korun Centru pro náhradní rodinnou péči v Litoměřicích. Díky částce se může během letošního školního roku doučovat až dvacet dětí. Obvykle dvakrát týdně na dvě hodiny za nimi docházejí doučovatelé - středoškoláci a vysokoškoláci, učitelé v důchodu. Ideální počet je padesát doučovatelů. Působnost Centra je v celém Ústeckém kraji včetně Rumburska a Šluknovského výběžku.
30 000 korun Mobilnímu hospici při ústecké Masarykově nemocnici, jehož péče začíná tam, kde skončilo léčení. Duchovní matkou Mobilního hospice je vedoucí lékařka s atestací v oboru paliativní medicína Jana Dušánková. Za 30 000 korun se mohl zakoupit koncentrátor kyslíku včetně oxymetru. "Párkrát jsme se dostali do situace, kdy byly všechny koncentrátory rozpůjčované. Pacient doma trpěl, nebo v nemocnici čekal, až se přístroj sežene. Proto jsme chtěli, abychom měli jeden k dispozici pro kritické okamžiky. Pocit dušnosti je mnohem horší než veškeré možné bolesti, to je stres pro pacienta i pro bezradnou rodinu," konstatuje Jana Dušánková.
30 000 korun okresní organizaci Svazu tělesně postižených v Ústí nad Labem. Část použila na dopravu na poznávací zájezd a také na kompenzační pomůcky - nákup hracích prvků používaných při sportovních olympiádách.
10 000 korun Rodinnému centru Mozaika v Lovosicích. Radovaly se děti na příměstských táborech při virtuálních výletech po světě.
Nesmutní díky dárcům
17. 12. 2015
Doprava, kompenzační pomůcky a hrací prvky pro sportovní olympiády. To vše se vešlo do třiceti tisíc korun, které letos věnovala výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové okresní organizaci Svazu tělesně postižených v Ústí nad Labem. Jeho členové dokazují, že stáří nemusí být smutné a bolestivé. Nejen výlety si ale můžou dopřát díky dárcům. Na podzim například přijali pozvání do Senátu. Prohlídku spojili se zastavením v romantické krajině na břehu Berounky, absolvovali exkurzi ve Sklárně Rückel v Nižboru. V jednom dni zvládli ještě Muzeum sportovních vozů v Lánech a návštěvu hrobu T. G. Masaryka. "Vůbec nám ten den nevadilo, že neuvidíme televizní seriál," směje se členka Svazu Jitka Kučerová. Už nyní se chystají na příští rok. "Vždy koncem roku se připravuje plán akcí za okresní výbor a všechny místní organizace. Ucelený přehled na příští rok vyjde v Bulletinu, který tiskneme svépomocí a dostane ho každý člen.
Celkem jich je zapsaných 642, z toho tvoří 85 procent ženy," říká Milena Černá, členka Svazu tělesně postižených v Ústí nad Labem a předsedkyně jeho okresní organizace.
Žáci se lepší díky doučování. Přispěl nadační fond
17. 12. 2015
Na přijímací zkoušky na konzervatoř se připravuje hudební talent, žák, který si zlepšil průměr díky doučování. Pro děti z adoptivních a pěstounských rodin jej zajišťuje Centrum pro náhradní rodinnou péči Litoměřice. Na doučování přispěl Nadační fond Evy Matějkové 35 000 korunami. "Díky tomuto příspěvku jsme v průběhu podzimu poskytli 412 vyučovacích hodin. Děti mají v průměru deset až dvanáct doučovacích hodin měsíčně," řekla Dagmar Petrželková, koordinátorka vzdělávání pro děti & PR. "Máme pěstounku se čtyřmi dětmi. Dvě holčiny se potýkaly s velkými problémy s angličtinou, kterou pěstounka neovládá, takže jim nemohla pomoci. Jinak se děvčata učí dobře, díky doučování si zlepšily i angličtinu a nemusely z ní už mít obavy," zmínila další příklad. Ředitelka Centra pro náhradní rodinnou péči Margita Šantavá osobně poděkovala zakladateli Nadačního fondu Evy Matějkové a předsedovi správní rady Josefu Matějkovi. "Je neuvěřitelné, že jsme dostali ještě víc peněz, než o kolik jsme žádali," byla ráda za štědrost Nadačního fondu. Celkově kvituje posun ve vnímání náhradní rodinné péče. Protože lze o příspěvek žádat opakovaně, o podporu se bude Centrum ucházet znovu. Doučování je dlouhodobý projekt. Centrum pro náhradní rodinnou péči se chystá na jaro, kdy si připomene desáté výročí založení. Dnes má dvě poradny v Litoměřicích a Ústí nad Labem s celokrajskou působností. Nyní ale žije Vánocemi, je po mikulášské besídce. Sociální pracovnice navštěvují pěstounské rodiny s přáním a dárkem, kolekcí.
Z nadačního konta 155tisíc korun
19. 10. 2015
Další žádosti o příspěvek posoudí a vyhodnotí výběrová komise správní rady Nadačního fondu Evy Matějkové 12. dubna příštího roku. V letošním roce zasedala dvakrát, a to v červnu a v říjnu a rozdělila 155 tisíc korun. "Nejde nám o to, abychom někde okázale rozdávali peníze, ale abychom uměli zvážit komu, kde a jakým způsobem pomoct," řekl předseda správní rady Nadačního fondu Josef Matějka. Také proto výběrová komise zve zástupce organizací, aby svoje žádosti prezentovali. Letos přispěla pětatřiceti tisíci litoměřickému Centru pro náhradní rodinnou péči, po třiceti tisících Mobilnímu hospici při ústecké Masarykově nemocnici a ústecké okresní organizaci Svazu tělesně postižených. Nezisková organizace Mozaika Lovosice obdržela deset tisíc korun. Na konto Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích odešlo padesát tisíc korun.
Hospic sv. Štěpána dostane místo třiceti tisíc padesát
19.10.2015
Padesáti tisíci korunami podpořil činnost Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Nadační fond Evy Matějkové. Konkrétně domácí hospicovou péči. Výběrová komise správní rady Nadačního fondu, která zasedala v říjnu letos podruhé, posuzovala pět doručených žádostí. V případě Hospice sv. Štěpána příspěvek navýšila o dvacet tisíc korun. Dvě žádosti zamítla a dvě vrátila k propracování. Hospic sv. Štěpána, jediný kamenný hospic v Ústeckém kraji, poskytuje pacientům a jejich rodinám paliativní léčbu a péči od roku 2001. V loňském roce činnost rozšířil o domácí hospicovou péči. "Loni jsme se v domácím prostředí postarali o 31 lidí, kteří až na jednu výjimku odešli ve svém domově, jak si přáli a představovali. Letos jsme se do konce září postarali už o 45 lidí v domácím prostředí. Je vidět, že je taková péče potřebná. Rodiny jsou vděčné, že takto poskytujeme lidem v závěru jejich života komplexní péči," prezentovala činnost ředitelka Hospice sv. Štěpána Monika Marková.
Dík za finanční dar
20. 9. 2015
Pětatřicet tisíc korun z Nadačního fondu Evy Matějkové využije na doučování dětí z adoptivních a pěstounských rodin Centrum pro náhradní rodinnou péči Litoměřice. Jeho ředitelka Margita Šantavá osobně poděkovala předsedovi správní rady Nadačního fondu Josefu Matějkovi. Díky darované částce se může doučovat během školního roku až dvacet dětí. Obvykle dvakrát týdně na dvě hodiny za nimi docházejí doučovatelé.Předseda správní rady Nadačního fondu se zajímal, jaké je společenské uplatnění dětí z adoptivních a pěstounských rodin. "Pro život dítěte je nejdůležitější, když může říct, že má mámu, tátu a domov. Děti v dětských domovech mají všechno, ale nemají to, co je bytostně důležité, aby se člověk cítil stabilizovaný," odpověděla Margita Šantavá. Josefu Matějkovi věnovala první díl z časosběrného dokumentu o osvojitelích, který se bude celkově natáčet čtyři roky. A pozvala ho na šestý ročník benefice, která se uskuteční od 12. do 18. října v Litoměřicích. Výtěžek půjde na doučování a volnočasové aktivity Centra pro rodinnou náhradní péči, které začalo pracovat před deseti lety. "Bez štědrých organizací bychom nemohli existovat," konstatovala Margita Šantavá, matka čtyř adoptivních dětí.
Výběrová komise projedná další žádosti na podzim
30.6.2015
Výběrová komise Nadačního fondu Evy Matějkové se podruhé v letošním roce sejde 12. října. Projedná žádosti, které se do té doby shromáždí na webových stránkách fondu. Cílem nadačního fondu je podpořit zejména lidi se zdravotními problémy. Vedle oblasti zdravotnictví se zaměří na školství, a to na jesle a školky a zároveň na podporu města Ústí nad Labem jako takového. Z letošního balíčku 500 tisíc korun bylo rozdáno 105 tisíc.
Dětem a seniorům 105 tisíc
30.6.2015
Nadační fond Evy Matějkové přispěl částkou 105 tisíc korun čtyřem žadatelům z Ústecka a Litoměřicka. Na doučování dětí z adoptivních a pěstounských rodin dostalo Centrum pro náhradní rodinnou péči 35 tisíc korun. Po 30 tisících darovala správní rada nadačního fondu Mobilnímu hospici ústecké Masarykovy nemocnice na nákup koncentrátoru kyslíku, který lze zapůjčit pacientům v domácí péči. A také ústecké organizaci Svazu tělesně postižených se zhruba sedmi sty členy v průměrném věku 78 let. Na aktivity rodin s dětmi použije částku 10 tisíc korun Mozaika, rodinné centrum v Lovosicích. Nadační fond Evy Matějkové založil loni na počet zesnulé manželky Josef Matějka, jednatel společnosti CS-BETON. Spolu s dcerou Petrou Čopovou a synem Markem Matějkou chtějí prostřednictvím nadačního fondu pomáhat lidem zejména se zdravotními problémy, jeslím i školkám a městu Ústí nad Labem. Pro letošní rok vyčlenili částku 500 tisíc korun.
Elektrické lůžko pro onkologické pacienty
15.3.2015
Nadační fond Evy Matějkové poprvé pomohl loni 22. srpna, čtyři měsíce před zapsáním do nadačního rejstříku. Věnoval elektrické koupací lůžko onkologickému oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Lůžko má výrazně pomoci při péči o těžce nemocné pacienty a zvýšit kvalitu jejich života. Tato pomůcka je v mnohých případech těžce nemocných lidí možností na řádnou hygienu.
Velmi obdivuhodné je snažení lékařského týmu onkologického oddělení Masarykovy nemocnice, který se snaží všemi způsoby přispět k pohodlí onkologicky nemocných pacientů. To dokazuje i prosazování služby "Domácí hospic". Tvoří ho tým zdravotníků a dobrovolníků, kteří pomohou těžce nemocnému pacientovi zůstat až do poslední chvíle ve svém vlastním sociálním prostředí a v kruhu rodiny.
Zkušební provoz této služby zahájili v říjnu 2013, ale zatím v rozsahu návštěv paliativního lékaře u pacientů doma. Udržení jeho provozu umožnila grantová finanční podpora Nadačního fondu AVAST, kterou získala na zahájení provozu Masarykova nemocnice loni v květnu.
Příspěvek na zvedací zařízení
13.3.2015
Pěti tisíc korunami přispěl Nadační fond Evy Matějkové Jaroslavu Šimáčkovi na zvedací toaletní zařízení.
Jaroslav Šimáček trpí postižením svalů horních a dolních končetin a je odkázaný na invalidní vozík a pomoc druhých. Například vstávání je pro něho samotného problém. Vyřešilo by ho zvedací toaletní zařízení, které Jaroslav Šimáček nemá. Postrádá totiž dostatečné množství peněz na jeho koupi, potřeboval by 94 500 korun.
"Používám elektrický invalidní vozík a invalidní skútr, u kterých mám upravenou elektrickou zvedací sedačku. Díky ní se postavím. Vyjede do určité výšky, musí být větší než 84 centimetrů, a já musím mít narovnané nohy a tak stoupnu si, aniž by mi někdo pomáhal," říká jednasedmdesátiletý zdravotně postižený Jaroslav Šimáček z Domažlic.
Aby se mohl pohybovat i na toaletě, potřeboval by zvedací zařízení rovněž tam. "Na toaletu jsem schopný dostat se sám, ale pak už jsem odkázaný na cizí pomoc. Je to pro mě velmi těžká a nepříjemná situace. Nástavec na toaletu ani madla mi nepomůžou, protože jsem postižený i na rukou, nemám žádnou sílu," popisuje zoufale Jaroslav Šimáček.
Pokaždé si snažil poradit sám, tentokrát už to ale nezvládne. Nemá nazbyt 94 500 korun. Tolik stojí zvedací toaletní zařízení. "Zdravotní pojišťovna ani sociální odbor na takovou pomůcku nepřispívá. Ačkoli jsem nikdy nežádal žádnou organizaci ani nadaci o pomoc, musel jsem to udělat. Nadace Charty 77 mi věnovala 15 000 korun a Nadace Výbor dobré vůle 5 000 korun. Stejnou částku jsem dostal také od Nadačního fondu Evy Matějkové. Všem jsem moc vděčný a budu vděčný a za jakýkoli další finanční dar," děkuje Jaroslav Šimáček a věří, že si už brzy bude moct pořídit pomůcku, díky které bude pohyblivější.
Pomoc rodinného nadačního fondu
5.5.2015
Půl milionu korun ročně lidem, kteří potřebují pomoc, poskytne Nadační fond Evy Matějkové (NFEM). Při zprovoznění sídla fondu to řekl předseda správní rady NFEM a jednatel společnosti CS-BETON Josef Matějka. Vzdal hold manželce Evě, která před lety podlehla zákeřné chorobě. "Měla neutuchající energii a snahu v životě něčeho dosáhnout. Firmu CS-BETON a všechno kolem nás dávala dohromady. Bohužel se nepovedlo, aby si užila výsledků své práce. Takový nespravedlivý je život," posteskl si Josef Matějka.
S dcerou Petrou, provdanou Čopovou, a synem Markem založili na počet paní Evy nadační fond, který nese její jméno. "Nadační fond je určený především pro lidi, kteří to v životě nemají jednoduché, v prvé řadě lidi se zdravotními problémy. Potřebují pomoc, protože neměli štěstí, že by pro ně existoval program, něco, čím by jim někdo mohl pomoci.," přiblížil Josef Matějka.
Zahájení provozu kanceláře se zúčastnili mimo jiné starostové všech ústeckých městských částí. "Starostové jsou dnes a denně v kontaktu s různými problémy a snaží se je nějakým způsobem řešit. Právě oni nám mohou poradit, mají pohled z terénu. Nejde nám o to, abychom někde okázale rozdávali peníze, ale abychom uměli zvážit komu, kde a jakým způsobem pomoct," řekl předseda správní rady nadačního fondu.
Konzultantka NFEM a ředitelka Dobrovolnického centra v Ústí nad Labem Lenka Černá zmínila tři programy pomoci - podpory zdravotnictví, program pro jesle a mateřské školy a pomáháme městu Ústí nad Labem. "Výběrová komise se potká s prvními žadateli 25. května," řekla Lenka Černá. Založení NFEM je podle ní výjimečná událost. "V Ústí nad Labem a v Ústeckém kraji není takový rodinný nadační fond. Věřím, že přinese inspiraci dalším podnikatelům a úspěšným rodinám našeho regionu," řekla Lenka Černá.
Předseda správní rady hodlá oslovit další potenciální přispěvatele. "Čím víc prostředků dáme dohromady, tím víc budeme schopni pomáhat," doufá Josef Matějka.
Zasedání správní rady
13. 3. 2015
Správní rada Nadačního fondu Evy Matějkové se sejde v pondělí 29. června. Mimo jiné projedná doručené žádosti o příspěvky. Nadační fond Evy Matějkové se orientuje zejména na pomoc v oblastech zdravotnictví, školství a na podporu města Ústí nad Labem jako takového.